-U tha në Opinion

Eksperti: Çmimi i energjisë elektrike dhjetëfish më i lartë nga sa ishte para krizësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:16 - 21/09/22 |
Opi Nion

Eksperti i energjisë, Anduel Çekrezi thotë se çmimi i energjisë në treg është dhjetëfish më i lartë se sa ishte para se të niste kriza.

Në emisionin “Opinion”, Çekrezi tha se kriza energjetike filloi që para nisjes së krizës në Ukrainë, ndërsa sulmet ruse e përkeqësuan.

Sipas ekspertit, në krizën energjetike ka ndikuar dhe trnazicioni i Europës për prodhimin e energjisë  në mënyrë tradicionale duke kaluar në prodhim të energjisë me burime natyrore.

“Flasim për dhjetëfishim të çmimit të energjisë elektrike. U duk sikur po zbriste, po përsëri ka patuar rritje. Çmimin e përcakton kërkesë –oferta. Patjetër rritja e çmimit nisi që para krizës së Ukrainës, Europa nisi një tranziocion , por nuk ushte ndërmarrë asnjë hap për fikjen e një çentrali. Sot është një çmenduri çmimi i energjisë elektrike. Gjermani është një nga vendet që vuan më shumë nga gazi, se varet dhe nga Rusia.”tha Çekrezi.

Pas