Politikë

“Duam Republikë gjysmë presidenciale, të rritet numri i deputetëve”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:30 - 08/07/20 |
Al Do

Kryetarët e 7 partive të vogla, deputetë në Kuvend, Zef Shtjefni, Kostaq Papa, Selami Jenisheri, Adriatik Alimadhi, Krenar Rryçi, Kujtim Gjuzi dhe  Vasil Sterjovski nga pakica maqedonase i kanë dorëzuar një kërkesë Kuvendit të Shqipërisë ku shpalosin propozimet e tyre për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Një nga kërkesat kryesore janë listat e hapura, një pikë e përbashkët kjo me kërkesat e grupeve të tjera opozitare në parlament. Por grupet ndahen përsa i përket koalicioneve parazgjedhore të cilat kërkojnë që të mbeten.

Ndalimi i koalicioneve ndalon rrotacionin politik në Shqipëri” tha Zef Shtjefni.

Depolitizimi i administratës zgjedhore, votimin e emigrantëve, mos financimi i partive nga buxheti i shtetit janë disa nga kërkesat e tjera të grupit të deputetëve.

“Marrëveshja në Këshillin Politik duhet që të rishikohet. Me rishikimin e Kodit minoritetet të kenë vendet e garantuara në Kuvendin e Shqipërisë. Nuk mund ti mbrojnë më mirë pakicat se vetë përfaqësuesit e minoriteteve” kërkoi Vasil Sterjovski nga pakica maqedonase në Shqipëri.

Deputeti Kujtim Gjuzi tha se zgjedhjet duhet të organizohen nga një qeveri tranzitore me akademikë pa e cënuar mandatin e PS-së

Ne kemi depozituar në Kryesinë e Kuvendit projektin tonë me propozime që do të kthehet në nismë ligjore. Shtatë parti politike kërkojnë ndryshime radikale, numërimin elektronik, maturimin e votës në shkallës kombëtare në rajone, këtu jemi të hapur, parlamenti ka nevojë për pakicat gjuhësore kombëtare.

Në shohim që kryeministri vjen në zyrat e kuvendit për të takuar përfaqësues të veçantë, ne kemi objeksionet tona. Rama mund ti bëjë takimet në kryeministri apo ambient tjetër të hapura, por kurrsesi në Kryesinë e Kuvendit, vetëm një personalitet ka tagër, ai është kryetari i Kuvendit. Vetëm Kuvendi do të ketë tagrin. Ne kemi propozuar 7 pika. Si mund të vijë PD-LSI dhe të rifutet në politikë, qeveria transitore me akademikë duhet të organizojë zgjedhjet, pa e cenuar mandatin PS-së” tha ai.

Ndër të tjera, këta deputetë kërkojnë edhe ndryshime kushtetuese të thella. Ata propozojnë zhvillimin e një referendumi për të vendosur ose jo zgjedhjen e presidentit nga populli për ta kthyer Shqipërinë në Republikë gjysmë presidenciale, dhe rritjen me 10 deputetë të Kuvendit, të cilët do të përfaqësojnë minoritetet dhe pakicat kombëtare. /Opinion.al

Pas