Sport

Dritë jeshile për futbollin ukrainas, data kur do të rifillojë kampionatiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:46 - 11/07/22 |
Opi Nion

Lufta në Ukrainë bëri që shumë prej aktiviteteve sportive, kulturore dhe jo vetëm të pezulloheshin prej muajsh të tërë.

Ndërkohë, një dritë jeshile duke se ka marrë futbolli në Ukrainë, teksa ministri i Rinisë dhe Sportit, Vadym Gutzait jep lajmin se kampionati ukrainas i futbollit do të rinisë më 23 gusht.

Ndër të tjera, Vadym Gutzait tha se ndeshjet do të zhvillohen në territorin kombëtar, pa praninë e tifozëve, me lejen e administratave ushtarake lokale dhe duke respektuar rregullat e sigurisë.

“Ndeshjet do të zhvillohen në territorin kombëtar, pa shikues, me lejen e administratave ushtarake lokale dhe me respektimin e detyrueshëm të të gjitha rregullave të sigurisë”, tha ministri i Rinisë dhe Sportit.

Më tej, bëhet me dije se vendet ku do të zhvillohen ndeshjet do të jenë ato të Lviv, Kiev, Transcarpathia dhe Ternopil njoftoi presidenti i federatës lokale, Andriy Pavelko.

E ndërsa frika e një sulmi vazhdon të mbetet, Andriy Pavelko tha se, “në rast alarmi për sulm ajror “ndeshjet do të pezullohen” dhe lojtarët, trajnerët dhe stafi “do të duhet të shkojnë me shpejtësi në strehimore”.

Vadym Gutzait shtoi duke i vënë theksin se sporti ukrainas nuk do të ndalet pavarësisht rrethanave në të cilat ndodhet Ukraina.

Në kampionat do të marrin pjesë 16 skuadra me ndeshje në shtëpi dhe jashtë.

Pas