Kronikë

Municione luftarake drejt Greqisë, kapet 49-vjeçari në Kakavijë


               Publikuar në : 20:46 - 14/04/19 |
el ida

Policia Kufitare në Kakavijë ka goditur një tentativë për trafik të armëve dhe municioneve luftarake. Në pranga ka rënë një 49-vjeçar grek, i cili tentoi të trafikonte për në shtetin fqinj një sasi të konsiderueshme municioni luftarak.

Policia bën të ditur se ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale rreth 800 fishekë, gjatë kontrollit të imtësishëm në automjetin që drejtohej nga shtetasi grek E.F., banues në Janinë.

Brenda mjetit u gjet një arkë metalike e mbështjellë me rrobe dhe një qese plastike, brenda së cilës gjendej municioni i fishekëve të kalibrit 7.62 mm.

Ai do të procedohet më tej penalisht nga Policia e Gjirokastrës, për veprën e “trafikimit të armëve dhe municionit”./Opinion.al

 

Pas