-U tha në Opinion

Do të bashkohen shqiptarët pas marrëveshjes? Përgjigjet Ahmeti


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:03 - 11/09/18 |
b.f

I ftuar në emisioni ‘Opinion’ kreu i BDI Ali Ahmeti, ka folur edhe për marrëveshjet mes Kosovës dhe Serbisë. Ai u shpreh se negociatat nuk kanë nisur ende dhe se ato mund të bëhen vetëm nga njerëz të caktuar për këtë detyrë, jo nëpërmjet deklaratave të shtypit.

I pyetur nga Blendi Fevziu se nëse marrëveshja mes  dy  vendeve do të ndikoje në bashkimin e shqiptarëve, Ahmeti është shprehur se kjo nuk është në interes të asnjë kombi, as në atë të shqiptarëve të Maqedonisë.

“Unë mendoj që gjërat janë në kuadër të normalitetit dhe në të gjithë këtë situatë nuk duhen pritur që negociatat të zhvillohen me debate. Negociata nuk bëhen nga konferencat e shtypit e as në tavolina të rrumbullakëta.

Kjo marrëveshje i jap fund një konflikti dhe mosmarrëveshjeve 1 shekullore. Padrejtësitë kanë filluar që

Nuk është në interes të copëtohet. Nuk është në interesa as në të shqiptarëve dhe as të kosovarëve të bashkohen, e as shqiptarët e Maqedonisë nuk mund të copëtohen dhe të bashkohen, kjo nuk është në interes të asnjë kombi”, u shpreh Ahmeti./Opinion.al

 

Pas