Aktualitet

“Dielli dhe ajri ndihmojnë të mos sëmuremi”, Pipero mbështet hapjen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:59 - 24/05/20 |
Al Do

Me ardhjen e sitnës së verës dhe rritjen e temperaturave, virulenca e koronavirusit të ri pritej të ulej sipas mjekëve. Temperatura e lartë e dobëson virusin dhe në Shqipëri prej javësh tashmë kanë dominuar temperatura mbi 25 gradë celsius ndërkohë që situata e pandemisë është normalizuar, rastet janë sporadike dhe shumica e qyteteve janë shpallur zona të gjelbra.

Megjithatë, ditën e djeshme pati një acarim të qytetarëve në zonën e Liqenit në Tiranë pasi policia kishte bllokuar hyrjen. Dëshira për të shijuar motin me diell në zonën më të gjelbër dhe të qetë të kryeqytetit ra ndesh me një urdhër të paqartë se shëtitjet në këtë zonë janë të ndaluara në fundjavë për shkak të rrezikut nga COVID-19.

Lidhur me këtë, mjekur infeksionist, Pëllum Pipero është shprehur se djelli dhe ajri ndihmojnë shumë të mos sëmuremi nga COVID-19.

Sherimi eshte nderveprim Zot, organizem, mjek! Nderkohe qe dhjetra here kam theksuar se djelli dhe ajri ndihmojne shume te mos semuremi nga Covid 19, pasi rrisin imunitetin, madje edhe nese infektohemi e kalojme shume lehte semundjen! Kam theksuar dhjetra here se virusi nuk trasmetohet permes ujit, ndaj deti dhe rera jane te keshilluara, pushimet dhe turizmi te inkurajuara.”- shprehet ai.

Në një status në Facebook, Pipero jep edhe disa këshilla për komitetin e ekspertëve.

Nderkohe inkurajoj komitetin e eksperteve te jete me i sigurt ne rekomandimin per hapjen e plote, situata epidemiologjike ne vendin tone dhe rajon na e mundeson kete. Jo nje dite por edhe nje ore me pare se te tjeret te hapemi do kemi shume me teper perfitime. Jo vetem ekonomike por mbi te gjitha psikologjike dhe shendetesore! Kam theksuar te orjentoje gjurmimin e rasteve permes hetimit intelegjent dhe aplikimin e PCR, “tamponit”per rastet me klinike, dhe te planifikoje nje studim seroprevalence per te pare shkallen e ekspozimit e ndertuar strategji per te perballuar nje rikthim te mundshem te epidemise ne fund viti, te cilen une e besoj pak, por nuk e perjashtoj dot, krahas analizave serologjike qe po vazhdojne aktualisht. Keshtu mund te kontrollojme me sukses edhe me tej epidemine.”- shkruan Pipero.

Megjithatë ai nënvizon se virusi është ende në qarkullim dhe për këtë kërkon që të tregojmë kujdes duke kërkuar mirëkuptimin e qytetarëve me shpresën që të mos jetë bërë “babai i mërzitjes”.

Ndoshta i kam lodhur qytetaret duke me degjuar cdo nate, ndoshta kam perseritur veten shpesh, por kam qene dhe jam I drejteperdrejte me qytetaret! Shpresoj te mos jem bere “babai i merzitjes”. I perulem mirekuptimit dhe durimit te tyre, dhe tani qe jemi ne fund te kesaj epidemie serish ju kerkoj pak kujdes, asgje me shume!” ./Opinion.al

Pas