Aktualitet

Detaje nga hetimi për ‘call center-at’, Prokuroria kërkon informacion nga…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:21 - 02/11/21 |
Opi Nion

Prej disa muajsh Prokuroria e Tiranës po kryen hetime për ‘call center-at’, pas një kërkesë të mbërritur nga autoritete e huaja. Organi i akuzës ka regjistruar hetimin për veprën penale të mashtrimit por pa një emër konkret.

Në sitën e organit të akuzës do të kalojnë disa kompani ‘call center-ash’ të ndryshëm që merren kryesisht me bursat. Prokuroria u ka dërguar një kërkesë bankave të nivelit të dytë ku ka kërkuar informacion në lidhje me transaksionet bankare të këtyre kompanive.

Gjithashtu organi i akuzës u ka drejtuar një kërkesë edhe drejtorisë së tatimeve për bilancin e këtyre bizneseve dhe kompanive telefonike për thirrjet e kryera ndaj numrave të shtetasve të huaj gjerman holandez italian dhe Francës.

Sipas informacioneve që ka deri më tani janë më mijëra shtetas të huaj që dyshohet se janë mashtruar nga ‘call center-at’. Ndërsa vlera monetare që është vjedhur dyshohet që të jetë me miliona Euro të investuara në bursa të rreme, por kjo shifër mund të ndryshojë në bazë të rezultateve të hetimit.

Prokuroria ka dyshime së para siç merren nga qytetarët e huaj kalojnë në llogarit ‘off-shore’ të këtyre bizneseve. Pas marrjes së këtyre provave prokuroria e kryeqyteti mund të lëshoj edhe udhër-arrestet për administratorët e kompanive./Klan News

Pas