Aktualitet

” te kepus ndonje te lenduar pa dashje” përplasen deputeti dhe gazetari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:17 - 18/09/18 |
el ida

Kryeredaktori i Klan Plus, Mentor Kikia dhe deputeti demokrat,  Myslym Murrizi , jane përplasur në rrjetin social facebook për sa i përket ngjarjes së rëndë në Divjakë. Si duket ata nuk ndanë pikëpamje të njëjta dhe kjo solli një sërë replikash midis tyre  .

Fillimisht ishte Mentor Kikia, i cili i habitur nga reagimet e deputetit,  publikoi  një shkrim, ku shprehte revoltën e tij për sjelljen e pahijshme të deputetit në rrjetet sociale .

Shkrimi i plotë I gazetarit Mentor Kikia:

Unë kujtova se je deputet o Myslim!

 Dje, shkëmbeva një replikë me një komentues në FB. Myslim Murrizi quhet dhe paguhet si deputet.

Iu drejtova me gjithe seriozitetin dhe respektin që meriton një njeri, duke shprehur një pikëpamje timen që nuk përputhej me të tijën. Pavarësisht se rrjetet sociale janë një pazar i madh, unë e ruaj etikën e komunikimit, me këdo.

Replika lidhej me ngjarjen e Divajkës. Unë padyshim kërkoja që të hetohet ajo që ndodhi atje, ku një njeri i pafajshëm desh humbi jetën. Por nuk isha dakord me gjuhën e një ligjvënësi ndaj policisë që e quante atë grup terrorist, banditë me uniformë etj. Por Myslimi ishe lëshuar pas kësaj ndaj meje dhe “disa” gazetarëve, më keq se ndaj policisë. Lehës me pagesë, sahanlëpirës, vegla, plehra, me nder gazetarë, e duke na (më) mallkuar që të na bjerë në shtëpi e familje ajo që i ndodhi familjes në Divjakë etj etj.

O Myslim, unë replikova, sipas standartit tim, duke menduar se ti je deputet. Dhe deputet për mua do të thotë njeri me nivel, intelektual, qytetar, e të tjera fjalë të “huaja” si këto. Por kur pashë reagimin tënd, i dhashë të drejtë një kolegut tim që më tha: Po ti me Myslimin gjete të merresh, s’ke punë tjetër?

Deputeti demokrat Myslym  Murrizi  i është kundërpërgjigjur gazetarit, me anë të një reagimi në facebook , duke e sulmuar ashpër  .

Reagimi i plotë i deputetit Murrizi :

DY FJALE PER MENTOR KIKINE.

Une o Mentor te kam ditur per gazetare, por jo si mendje e madhe qe paske te drejte te japesh vleresime per intelektin e atyre qe nuk te ferkojne bishtin.

Nese duke mbrojtur nje ngjarje kriminale si ajo e fshatit Remas, rregullon biografine qe te kthehesh aty ku ke qene (tek tv topi), une te mirekuptoj.

Nese ju si grup” shokesh” e keni shpallur veten si komision shteterore qe ndani me ” intelektin” tuaj, se kush eshte intelektual e kush jo, kjo eshte fix ajo qe thone Shkodranet: te hipt vetja ne qejf.

Deputeti o Tore eshte perfaqesues i atyre qe votojne.
Dhe duhet te jete burre me karakter, jo hajdut, jo spiune, jo i pabese , qe te tradhtoj zgjedhesit per nje tender, jo mashtrues, jo servil, jo dhjaks e frikacak perballe pushtetit.

Meqe ra fjala, Ti Mentor a je spiun???

Te jete kurajoz e te flasi per hallet e tyre ne kuvend me fjale te thjeshta te kuptueshme e per probleme konkrete,e jo broçkulla per te treguar se eshte ” intelektual”

Parlamenti eshte i perfaqesueseve te qytetareve, edhe pse me kete ligj eshte si vend punesimi i servileve te kryetareve te partive.

Ngjitur me parlamentin Mentor, eshte akademia e shkencave, qe eshte nje institucion fix per intelektual madhore si soji juaj.

Dhe “ besoj” se i perket vetem shoqnise tuaj qe i ” keni” dhene ketij vendi kaq shume, nga qenia intelektual, sa pa Ty, apo ate shokun tend, qe besoj do te kete qene parjeter ish spiun i sigurimit, ose ish kapterr ushtrie , kete vend do ta kishte mare lumi.

Ka kohe qe nga ju hartuesit e modelit intelektual, ka ndryshuar jo pak edhe kuptimi i vertete i kesaj fjale.

Ne metrin tuaj, qe te jesh intelektual, duhet te jesh :

i perdorshem, te jesh servil i pushtetit, ti lepihesh padronit te radhes qe te paguan ,te
shash ne studio ke te duash se nuk mban pergjegjesi, meqenese ke nje karte ne qaf si gazetare,

ti besh biografine dynjase, te maresh neper goje ke te japin porosi, ti besh fresk kujt te thone,
te jesh trendi ne te veshur , te perkrahesh lgbq, dhe e fundit fare patjeter qe duhet te kesh ndryshuar nenen e feminjeve, se perndryshe quhesh shume i prapambetur dhe ” anadollak”

E duke i pare te gjitha keto ” kritere” o Mentor, une po ta deklaroj qe nuk jam
” INTELEKTUAL”, por NJERI i zakonshem qe rroj me punen time e jo rrogen e deputetit.

Jam njeri qe nuk shtirem duke mbledhur kanaçe nga njera ane, e te loboj per inceneratoret e plehrave nga ana tjeter.

Deputet me kane zgjedhur per here te dyte, ATA qe me pranojne keshtu siç jam.

Ju dhe shoqnise Tende, rrini pa frike se nuk ju kerkoj kurre vote, ngaqe nuk jam i rangut tuaj.

Ju keni nder 140 deputete, jo pak te SOJIT tuaj.

Keshtu qe me ata meruni, se kuptoheni me shikim te pare.

Mire te ka thene ai shoku, qe mos u mer me Myslimin, se mua me ka dasht ZOTI fort qe nuk me ka bere
” intelektual” sipas çertifikates qe leshoni Ju.
Te fala bej ” shoqnise” tende TORE, dhe lere kete punen e
“ komisionit” per intelektualet, por hap syte rruaj ndonje lek si
“ ambientalist”.

“ Intelektuale” te rangut tuaj nuk ka nga ajo treve nga vij une.

Ju me siper shkumbinit Tore, e keni “ zanat” qe nga ushtarak , beheni gazet….ARE, pastaj i kepusni nje te ndare nenes se kalamajve, dhe hop beheni
“ INTELEKTUAL”.

Ehhhh sa “larg” jush jame une i shkreti.

Prandaj degjoje “ shoqnine” tende Tore, mos u mer me mua te prapambeturin, se une nuk di shume, dhe te kepus ndonje te lenduar pa dashje.

 

 

 

Pas