Kryesore

Departamenti i Thesarit në SHBA sanksionon dy politikanë të tjerë në BallkanBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:41 - 06/06/22 |
Opi Nion

Departamenti i Thesarit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur sanksione ndaj dy zyrtarëve të Bosnjë-Hercegovinës.

Bëhet fjalë për Marinko Cavara, President i Federatës së Bosnje-Hercegovinës dhe Alen Seraniç, Ministër i Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Republika Srpska. Në njoftim thuhet se ata kanë kërcënuar stabilitetin e rajonit.

“Thesari ka sanksionuar dy zyrtarë të shquar në Bosnje dhe Hercegovinë: Marinko Cavara, Presidentin e Federatës së Bosnje-Hercegovinës dhe Alen Seranic, Ministër i Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Republika Srpska, për kërcënimin e stabilitetit të rajonit”-thuhet në njoftim.

Ndërkohë, ka reaguar dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i cili përmes një postimi në “Twitter”thotë se dy zyrtarët kanë dëmtuar Marrëveshjen e Paqes të Dejtonit dhe proceset demokratike të Bosnje-Hercegovinës.

“E ardhmja e Bosnje-Hercegovinës nuk mund të komprometohet nga partitë etno-nacionaliste në kurriz të qytetarëve të saj. Sot Departamenti Amerikan i Shtetit caktoi dy zyrtarë që kanë dëmtuar Marrëveshjen e Paqes të Dejtonit dhe proceset demokratike të Bosnje-Hercegovinës”, ka shkruar Blinken.

Pas