Kryesore

Deklarata e Berishës, Patozi: Patetike, është një lloj serumi…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:55 - 11/07/19 |
Opi Nion

Pak ditë më parë ish-kryeministri Sali Berisha, u shpreh se e vetmja zgjidhje për situatën aktuale politike është kryengritja popullore me 51 format e mosbindjes civile.

Lidhur me këto deklarata ka folur koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, i cili u shpreh se ajo deklaratë është patetike që nuk zgjidh asgjë.

Patozi tha në “Abcnews”, se opozita duhet të bind qytetarët që të rrëzojnë qeverinë “Rama”, pasi të vetëm ata nuk do ia dalin të bëjnë ndryshime në politikë.

Është patetike dhe është një lloj serumi që i jepet militantëve për të mbajtur shpirtin gjallë, por them që nuk zgjidh asgjë. Pse? Palët përpiqen që Shqipërinë ta mbajnë bardhezi. Qeveria thotë që ne kemi bërë më të mirën, kurse opozita thotë që kjo është një skëterrë ku nuk jetohet, ose duhet të ikë Edi Rama ose të largohemi fare nga Shqipëria. Në fakt Shqipëria ka ngjyrat e veta. Nuk është as bardh, as zi, por që palët i mbajnë në skalionet e tyre të mbledhura është problem i opozitës. Opozita ka nevojë që të marrë shqiptarët që nuk besojnë qorrazi tek partitë se vetëm opozita e ka detyrimin që ti bindë ata që të rrëzojmë qeverinë sepse vetëm nuk ia del dot kurrë dhe sidomos në kushtet e një opozite të djathtë, e cila ka edhe atë rezervuarin fillestar të votës deficitar në raport me palën tjetër. PD duhet të kalojë ylberin për të marrë elektoratin gri. Pala tjetër është më e relaksuar duke ruajtur thjesht militantët e vet. Në rast se do jetë ndeshje fiton gjithmonë qeveria, por sidomos kur është e majtë që është e dyfishtë”,-tha Patozi./ Opinion.al E.Xh.

Pas