Bota

“Dëgjo Emmanuel”, zbardhet biseda Putin-Macron 4 ditë para pushtimit të UkrainësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:45 - 26/06/22 |
Opi Nion

Është publikuar biseda që duket e tensionuar mes Presidentit të Francës, Emmanuel Macron, dhe atij të Rusisë, Vladimir Putin, vetëm pak ditë para se Rusia të pushtonte Ukrainën.

Mediat e huaja kanë publikuar transkriptin e negociatave mes dy liderëve, gjatë një bisede telefonike, që nis me fjalët e Macron “Vladimir, së pari një gjë”, gjë që tregon se presidenti francez kërkon t’i tregojë diçka presidentit rus, por që ndërpritet direkt nga udhëheqësi rus “Dëgjo Emmanuel”.

Thirrja telefonike u bë mëngjesin e 20 shkurtit, ndërsa udhëheqësi francez bëri atë që doli të ishte një përpjekje e pafrytshme për të ndaluar Rusinë që të shkonte në luftë. Ai propozoi gjithashtu një samit me presidentin amerikan Joe Biden, të cilit Rusia do t’i kthente shpinën.

Macron është vlerësuar nga admiruesit duke mbajtur të hapur një kanal për Putinin, me të cilin ai u përpoq të kultivonte një marrëdhënie deri në atë pikë sa të ftonte shefin e Kremlinit në rezidencën e tij verore në 2019. Por kritikuesit kanë frikë se dëshira e liderit francez për dialog është shfrytëzuar nga Rusia dhe Kievi është shqetësuar nga këmbëngulja e tij që Rusia të mos lihet e poshtëruar kur lufta të përfundojë.

Sikurse raportojnë mediat e huaja në telefonatë Macron e pyet troç Presidentin rus: “Do të dëshiroja që së pari të më jepni leximin tuaj të situatës dhe ndoshta drejtpërdrejtë, siç është zakoni ynë, të më tregoni se cilat janë qëlimet tuaja”. “Çfarë mund të them? Ju vetë e shihni se çfarë po ndodh”, i përgjigjet Putin, duke akuzuar Ukrainën për prishjen e marrëdhënieve të Minskut.

Më tej, Putin kritikon Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, teksa shprehet se “Në fakt kolegu ynë i dashur z. Zelensky nuk po bën asgjë për të zbatuar marrëveshjen e Minskut. Ai po ju gënjen”, duke akuzuar gjithashtu edhe Macron se kërkon të rishikojë Minskun. “Nuk e di nëse këshilltari juaj ligjor ka mësuar ligjin! Sa për mua, thjesht shikoj tekstet dhe përpiqem t’i zbatoj ato, ” i përgjigjet Macron.

Putin më pas argumentoi se propozimet e separatistëve në Ukrainën lindore duhet të merren parasysh. “Por ne nuk na interesojnë propozimet e separatistëve”, tha Macron.

Por, pavarësisht tensionit, Macron gjithashtu kërkoi të luante rolin e ndërmjetësit, duke thënë se do t’i kërkonte Zelensky-t që të “qetësojë situatën” jo vetëm në forcat e armatosura të Ukrainës, por edhe në mediat sociale. “Mos u dorëzoni ndaj provokimeve të asnjë lloji në orët dhe ditët në vijim”, i kthehet ai Putinit.

Siç kanë bërë gjithmonë në bisedat e tyre, të dy burrat përdorin formën joformale të “ti” për t’iu drejtuar njëri-tjetrit.

Telefonata përfundoi me Macron që i sugjeroi Putinit një samit me Biden. Putin nuk kundërshtoi, por gjithashtu nuk u shfaq i interesuar për të caktuar një datë, ndërsa këmbënguli që takimi të përgatitej plotësisht.

Elysee më pas informoi gazetarët se një marrëveshje në parim ishte arritur për një samit midis Bidenit dhe Putinit, por kjo nuk u bë kurrë. Fjalët e fundit ishin relativisht të përzemërta. “Faleminderit në çdo rast Vladimir”. “Ne do të qëndrojmë në kontakt në kohë reale. Kur ka diçka më telefononi”, tha Macron. “Unë ju falënderoj zoti president,” tha Putin në frëngjisht. “Për të qenë i sinqertë, doja të shkoja të luaja hokej mbi akull. Këtu po ju flas nga salla e sportit para se të filloj stërvitjen. Por së pari do të flas me këshilltarët e mi.”

Macron do të fliste sërish me Putinin një ditë më vonë, më 21 shkurt. Por më 24 shkurt, Rusia nisi pushtimin, duke ndezur një luftë që është ende vazhdon edhe nëse Moska dështon në qëllimin e saj fillestar të dukshëm për të marrë Kievin.

Presidenti ndërmori telefonata të mëtejshme me Putinin edhe pas fillimit të pushtimit, duke përfshirë edhe vetë 24 shkurtin, por shkëmbimet tani nuk janë si më parë.

Pas