Aktualitet

Çuçi: Pasaportat dhe ID do të prodhohen nga shteti, krijimi i një kompanie të reBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:54 - 11/01/23 |
Opi Nion

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi deklaroi se pasaportat dhe ID do të prodhohen nga shteti dhe se do të krijohet një kompani publike, për këtë qëllim.

Ministri tregoi se gjatë këtij viti do të krijohet një kompani shtetërore për të ofruar këtë shërbim pa zbuluar më shumë detaje. Gjithashtu kujtojmë se koncensionari “Aleat” e përfundoi kontratën në dhjetor të 2022.

“Pritshmëritë që kemi për 2023 e para është sfida për të marr në dorëzim të gjithë atë strukturë që është për printimin apo lëshimin e pasaportave të ID shqiptare të “Aleatit” ku ne do krijojmë një kompani shtetërore për këtë qëllim që do jetë për shërbimin e prodhimit të dokumenteve biometrik në përgjithësi duke trashëguar të gjithë asetet dhe burimet njerëzore që janë krijuar gjithë këto vite tek kompania “Aleat” që ka prodhuar të gjithë këto dokumente tashmë duke e marr një kompani shtetërore që është marr për këtë qëllim.”, tha ai.

Kjo deklaratë erdhi ditën e sotme në prezantimin e arritjeve të vitit 2022 dhe prioritet e vitit 2023./Opinion.al

 

Pas