Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/Asnjë viktimë, 115 të infektuar dhe 21 të shëruarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:21 - 17/06/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit janë kryer 556 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 115 qytetarë, në këto bashki:

77 në Tiranë, 8 në Fier, 7 në Durrës, 6 në Vlorë, nga 4 qytetarë në Sarandë, Lezhë, nga 1 qytetar në Mat, Lushnje, Mallakastër, Gjirokastër, Tepelenë, Korçë, Kolonjë, Berat, Skrapar.

Janë 567 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 21 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 273,077 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Qershor 2022)

Raste të reja ditore          115

Të shëruar në 24 orë       21

Të shtruar në spitale         6

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 556

Testime totale               1,837,228

Raste pozitive                  277,141

Raste të shëruara             273,077

Raste Aktive                         567

Humbje jete                        3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            429

Vlorë               45

Fier                  36

Durrës               13

Gjirokastër        10

Lezhë            9

Korçë                8

Berat                 6

Shkodër            5

Elbasan             4

Dibër                     2

Pas