Aktualitet

Covid-19 në Shqipëri/6 viktima dhe 286 të infektuar në 24 orët e fundit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:49 - 24/12/21 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit në vendin tonë janë kryer 4 011 testime, nga të cilat 286 qytetarë, në këto bashki:

138 në Tiranë, 15 në Durrës, Fier, Vlorë, Elbasan, 9 në Kamëz, 6 në Mallakastër, Sarandë, Gjirokastër, 5 në Vorë, 4 në Shkodër, Lushnje, Korçë, Devoll, 3 në Tropojë, Lezhë, Kurbin, Kavajë, Përmet, 2 në Kukës, Shijak, Krujë, Mat, Tepelenë, Kuçovë, Peqin, 1 në Vaun e Dejës, Malësi e Madhe, Mirditë, Rrogozhinë, Dibër, Libohovë, Kolonjë, Skrapar, Belsh, Gramsh, Librazhd.

Deri më sot janë 5,201 pacientë aktivë me Covid-19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 118 pacientë, nga të cilët 20 janë në gjendje më të rënduar.

Mësohet se në 24 orët e fundit e kanë humbur jetën nga SARS-COV2 6 persona:

Një qytetar nga Tepelena 66 vjeç, një qytetar nga Elbasani 74 vjeç, një qytetar nga Durrësi 77 vjeç, një qytetar nga Gjirokastra 78 vjeç,  një qytetar nga Ballshi 79 vjeç dhe një qytetar nga Vlora 88 vjeç.

Janë shëruar 349 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 198,833 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (24 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore          286

Të shëruar në 24 orë       349

Të shtruar në spitale       118

Humbje jete në 24 orë    6

Testime ditore                 4011

Testime totale              1,456,072

Raste pozitive                207,221

Raste të shëruara          198,833

Raste Aktive                      5,201

Humbje jete                      3,187

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           2,545

Fier                 579

Durrës             362

Shkodër          339

Elbasan           307

Vlorë                239

Gjirokastër     222

Berat               219

Lezhë               135

Korçë               105

Kukës               73

Dibër                69

Pas