Aktualitet

COVID-19 në Shqipëri/ 131 qytetarë të infektuar dhe asnjë humbje jeteBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:19 - 04/09/22 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vend nuk ka pasur asnjë humbje jete nga Covid-19. Ndërkohë, përgjatë 24 orëve të fundit janë kryer 559 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 131 qytetarë, ndërsa janë shëruar 184 qytetarë të tjerë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 323,049 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi i plotë

Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të afrimit të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 559 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 131 qytetarë, në këto bashki:

63 në Tiranë, 7 në Durrës, nga 6 qytetarë në Lushnje, Vlorë, 5 në Kamëz, nga 4 qytetarë në Kavajë, Fier, Sarandë, Gramsh, nga 3 qytetarë në Shkodër, Malësi e Madhe, Dibër, Patos, Gjirokastër, nga 2 qytetarë në Krujë, Dropull, Berat, nga 1 qytetar në Bulqizë, Divjakë, Mallakastër, Selenicë, Përmet, Memaliaj, Kolonjë.

Janë 2,415 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 17 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 184 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 323,049 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (4 Shtator 2022)

Raste të reja ditore             131

Të shëruar në 24 orë           184

Të shtruar në spitale             17

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                     559

Testime totale                   1,965,798

Raste pozitive                      329,047

Raste të shëruara                  323,049

Raste Aktive                             2,415

Humbje jete                              3,583

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   1,068

Fier                         249

Shkodër                 195

Durrës                     175

Elbasan                   185

Korçë                       153

Vlorë                         136

Gjirokastër                94

Berat                           65

Dibër                           52

Lezhë                          36

Kukës                           7

Pas