Bota

Covid-19/Komuna në Lombardi me asnjë infeksion, studiohet gjaku i banorëve


               Publikuar në : 09:03 - 28/03/20 |
el ida

Italia është vendi më i goditur nga koronavirusi në botë. Me një rekord të frikshëm viktimash dhe një numër të lartë të të infektuarve, vendi fqinj po kalon një nga periudhat më të vështira të historisë moderne.

Rajoni më i goditur italian vijon të mbetet Lombardia. Mirëpo, në një prej komunave të saj, Ferrera Erbognone, me më shumë se 1 mijë banorë, nuk ka asnjë person të prekur.

“Tgcom24” shkruan se ky është një rast i pazakontë dhe ka detyruar ekspertët ta bëjnë atë objekt studimi.
Instituti Neurologjik Mondino i Pavias vendosi të ekzaminojë gjakun e banorëve për të identifikuar praninë e antitrupave.

“Ne kemi zgjedhur të ekzaminojmë gjakun e banorëve në Ferrera Erbognone, sepse është një komunitet në të cilin ende nuk ka asnjë person të infektuar me koronavirus. Studimi i popullatës mund të na sigurojë rezultate mjaft të rëndësishme, të cilat do të ndahen me pas me virologët”, u shpreh drejtori i përgjithshëm i Institutit Neurologjik./Opinion.al

Pas