Aktualitet

Cakaj shkarkon konsullin shqiptar në Bari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:32 - 28/07/20 |
Al Do

Ministri në Detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme ka firmosur shkarkimin nga detyra të konsullit shqiptar në Bari, Ardian Haskaj.

Burime për abcneës.al bëjnë me dije  se ky vendim i Cakajt ka ardhur pas ankesave të shumta që kishin mbërritur nga shqiptarët, të cilët jetojnë dhe punojnë në shtetin fqinj.

Shkarkimi I Haskajt vjen pak ditë pasi, Gent Cakaj, i kërkoi Kryeministrit Edi Rama të propozojë lirimin nga detyra si Ambasadore e Shqipërisë në Greqi, Ardiana Hobdarit dhe emërimin në vend të saj të Luela Hajdaragës.

Vendimi i Cakajt është argumentuar me faktin se ambasadorja nuk ka pasur performancë të mirë kundrejt kërkesave të komunitetit shqiptar në Greqi. /Opinion.al

Pas