Life Style

Burgu i torturave që u kthye në kompleks luksoz


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:48 - 30/05/20 |
el ida

Një ish burg i sigurisë së lartë në rrethinat e Uashingtonit, është transformuar në një kompleks rezidencial luksoz.

I ndërtuar 91 vite më parë, burgu i Lorton në Virginia u ndërtua si një qendër për punë të detyruar dhe më pas strehonte të dënuarit, të cilët torturoheshin dhe abuzoheshin përgjatë të ashtuquajturave “Netë terrori”.

Me kalimin e viteve ai u kthye në një nga burgjet më të dhunshëm dhe të mbipopulluar në historinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Por në vitin 2001 ai u mbyll dhe iu shit një kompanie ndërtimi, e cila sic shihet po e kthen në kompleks luksoz./Opinion.al

Pas