Kronikë

Burg me qëllim ekstradimi në Itali për Ilir Pajën,akuzohet për vrasje dhe rrëmbim personiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:50 - 05/11/22 |
Opi Nion

Gjykata e Tiranës ka vendosur të lërë në burg me qëllim ekstradimin drejt Italisë,  49 vjeçarin, Ilir Paja.

Në seancën gjyqësore të ditës së sotme, avokati i Ilir Pajës, pretendoi se i shumëkërkuari ka shlyer dënimin e tij, duke pretenduar se në 2011, ishin krimet e rënda e dënuan atë me 17 vite burg edhe për krimet e kryera në Itali.

Paja, i njohur edhe me nofkën ‘UFO’, ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar si person shumë i kërkuar nga në shtetin fqinj pasi Gjykata e Apelit Milano, e ka dënuar me 25 vjet e 4 muaj burgim për vrasje të punonjësve të policisë, kryer në bashkëpunim dhe rrëmbim personi.

Paja u arrestua dy ditë më parë në një lokal në zonën e Laprakës pas 5 vitesh në arrati.

Vite më pare, ai u arratis nga Burgu i Peruxhias, duke përdorur si litarë disa çarçafë, teksa vuante dënimin për dy vrasjet.

Pas