Aktualitet

Braçe për Raportin e Dhomës Amerikane të Tregtisë:Nuk e mohoj korrupsionin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:45 - 09/09/21 |
Opi Nion

Erion Braçe ka reaguar pas publikimit të Indeksit Vjetor nga Dhoma Amerikane e Tregtisë e cila tregonte sërish një ulje të besimit të biznesit në Shqipëri.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Braçe, shkruan se nuk e mohon që në vendin tonë ka korrupsion e konkurencë.

Por nga ana tjetër Braçe nuk pajtohet me atë që shkruhet në raportin lidhur me nivelin e tatimit mbi fitim.

Sipas tij, “niveli i tatimit mbi fitimet, të ardhurat nga dividentët, aksionet, depozitat, qiratë etje, të biznesit të madh e VIP, është i sheshtë, i ulët, madje më i ulët edhe se në vendin e origjinës.

Aaaa po, kemi nje problem me tatimin progresiv mbi te ardhurat nga puna, vecanerisht ne fashen e mesme te larte, i cili, i kombinuar me tatimin mbi te ardhurat nga fitimet etj, reflekton pabarazi, madje padrejtesi.

Po ecim, na duhet te ecim edhe me fort duke rimekembur besimin e gjithkujt me akte te qarta qe demokratizojne tregjet, garantojne lirine e konkurencen ne to!”, thekson Braçe.

Ndër të tjera zv.kryeministr ië detyrë propozon dhe “nje progresivitet te shtrire kudo, te arsyeshem, te drejte, per te gjitha te ardhurat e nje viti, qe nuk rendon me as mbi punetoret, as mbi shtresen e mesme te shoqerise”.- shkruan Braçe.

POSTIMI I PLOTE

NUK MOHOJ DOT PROBLEMET,
NGA KORRUPSIONI TEK KONKURENCA,
POR NIVELI I TATIMIT MBI FITIMIN,
TE ARDHURAT NGA DIVIDENTET, AKSIONET ETJ, ESHTE ME I ULET EDHE SE NE SHBA!

E falenderoj Dhomen Amerikane te Tregetise ne Tirane qe sherben ne menyre periodike si pasqyre e probleme te te berit biznes ne kete vend;

Nuk kam si te mohoj problemet;

Korrupsionin, burokracine, paqendrueshmerine e akteve e procedurave, paqartesine ende te pronesise se tokes se pari, prokurimet e kontratave te puneve e sherbimeve publike, mallrave, edhe pse ka patur perparim ne aspektin e ligjit, udhezimeve ne zbatim te tij; Evazionin e perhapur fiskal qe cenon barazine ne treg e konkurencen po aty, nderkohe qe perpjekja per fiskalizimin e transaksioneve ne tregje po shenon perparim etj etj.

Por,
NIVELI I TATIMIT MBI FITIMET,
TE ARDHURAT NGA DIVIDENTET, AKSIONET, DEPOZITAT, QIRATE ETJ,
TE BIZNESIT TE MADH E VIP,
ESHTE I SHESHTE, I ULET, MADJE ME I ULET EDHE SE NE VENDIN E ORIGJINES!

Aaaa po, kemi nje problem me tatimin progresiv mbi te ardhurat nga puna, vecanerisht ne fashen e mesme te larte, i cili, i kombinuar me tatimin mbi te ardhurat nga fitimet etj, reflekton pabarazi, madje padrejtesi.

KY DUHET ADRESUAR SA ME PARE,
NE MENYRE GJITHPERFSHIRESE E PERFUNDIMTARE, ME NJE LIGJ TE RI PER TATIMIN MBI TE ARDHURAT;

Per mua me nje progresivitet te shtrire kudo, te arsyeshem, te drejte,
per te gjitha te ardhurat e nje viti,
qe nuk rendon me as mbi punetoret,
as mbi shtresen e mesme te shoqerise.

Natyrisht, keto jane politika dhe politika per keto duhet.

Nderkohe une jam plotesisht dakort me ambasadoren e #SHBA se,
nje #SISTEMDREJTESIE funksional, profesional, efikas, i paster nga korrupsioni e klientelizmi, i barabarte pavaresisht statusit ekonomik e pronesor, eshte garanci jetike per drejtesi ne treg, ne prokurime, tatime, konkurence, mosmarreveshje e siguri te drejtash mbi pronesine.

Po ecim, na duhet te ecim edhe me fort duke rimekembur besimin e gjithkujt me akte te qarta qe demokratizojne tregjet, garantojne lirine e konkurencen ne to!

Pas