Bota

Bllokimi i Facebook, Instagram dhe WhatsApp, sa para ka humbur ekonomia globale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:07 - 04/10/21 |
Opi Nion

Prej orësh rrjetet sociale më të përdorura në planet, Facebook, Instagram dhe WhatsApp kanë dalë jashtë funksionit.

Bllokimi aplikacioneve, sipas “NetBlocks”, e cila gjurmon ndërprerjet e internetit dhe ndikimin e tyre, vlerëson se ndërprerja tashmë i ka kushtuar ekonomisë globale 160 milionë dollarë dhe ka ulur çmimin e aksioneve të Facebook me më shumë se 5 për qind.

Eksperti i sigurisë kibernetike Kevin Kevin Beaumont, shkroi në Tëitter: “Ky duket si një gabim epik gjatë konfigurimit, çka nëkupton se Facebook praktikisht nuk ekziston në internet për momentin”.

Stafi i Facebook bën me dije gjithashtu se nuk ishte në gjendje të vlerësonte shkallën e ndërprerjes sepse kartat e tyre të sigurisë nuk po funksiononin.

Whatsapp, Instagram dhe Facebook Messenger, të cilat janë të gjitha në pronësi të Facebook, funksionojnë në një infrastrukturë të përbashkët.

Pas