Aktualitet

Bilanci pas tërmetit, sa dëme ka në Tiranë (Shifra zyrtare)


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:22 - 07/12/19 |
Geljano Fataj

Tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi dëme të shumta edhe në kryeqytet. Sipas bilancit paraprak nga Ministria e Brendshme, theksohet se 3396 qytetarë janë evakuuar. Grupi i inxhinierëve që janë në terren kanë kryer 7077 konstatime (vetëm në Tiranë), nga këto 728 në pallate.

Sa i përket qarkut thuhet se 810 banesa janë të pabanueshme, 1937 të dëmtuara rende. Po ashtu 69 pallate janë pabanueshme; 132 të dëmtuar rende dhe 530 pallate të dëmtuar lehte. Një qendër shëndetësore është e dëmtuar, 32 shkolla dhe 106 biznese.

BASHKIA KAMËZ
12 grupe pune për verifikimin e dëmtimeve nga Bashkia Kamzë janë në terren ne zonën e Kamzës, Bathores, Paskuqanit. Janë verifikuar 25 shkolla, nga të cilat, 1 ka dalë jashtë funksionit; 2 të dëmtuara rëndë; 15 të dëmtuara lehtë.

Janë verifikuar 20 kopshte, nga të cilat 4 janë jashtë përdorimit; 1 dëmtuar rëndë; 4 dëmtuar lehtë./ Opinion.al

Pas