-U tha në Opinion

Bido:Nëse nuk do ishte vrarë në ’42,Qemal Stafa do ishte vrarë si tradhtar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:13 - 05/05/21 |
el ida

Duke folur për vrasjen e Qemal Stafës më 5 Maj të vitit 1942 dhe titullin e tij si hero, Drejtori i Arkivave Ardit Bido tha se në rastin e tij nuk kemi të bëjmë me një akt heroik.

“Këtu nuk kemi të bëjmë me një akt heroik, si Vasil Laçi që i del përpara perandorit italian dhe tenton që ta vrasë. Rasti i Qemal Stafës është që nuk kemi të bëjmë me një përleshje, padyshim që është i vrarë nga xhandarmëria, por nuk kemi dyluftim, sepse lufta nis më vonë”, tha Bido. Më tej duke vijuar argumentin lidhur me bindjet e Qemalit, historiani tha se edhe nëse nuk do të ishte vrarë në vitin 42, ai do të ishte konsideruar në vitet që pasuan, tradhtar i sistemit.

“Qemal Stafa më mirë që vdiq  në 1942 se do ishte vrarë dhe do ishte vrarë si tradhtar. Në 42 i mundësoi vetes statusin e heroit, që është një status artificial sepse nuk kemi të bëjmë me një hero, por as me një akt heroik. Kemi të bëjmë me një dyluftim për arsye që kanë të bëjnë me bindjet e tij, por që është në kuadër të një tetative për kapje policore, nuk është luftë. Dhe si e tillë nuk është pjesë e luftës së popullit shqiptar për çlirim gjatë Luftës së Dytë Botërore, që për mua nuk ka tradhtar as nga kampi tjetër, jo më të ketë tradhtar  nga ky kamp”, tha Bido./Opinion.al

Pas