Bota

Biden: SHBA e gatshme për sanksione të tjera ndaj Rusisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:45 - 04/05/22 |
Opi Nion

Presidenti amerikan Joe Biden shprehet se SHBA janë gjithmonë të hapura ndaj sanksioneve shtesë ndaj Rusisë, pasi Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe njoftuan sanksione të reja.

“Unë do të flas me anëtarët e G7 këtë javë për atë që do të bëjmë”, Biden tha për gazetarët.

Presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen propozoi një sërë masash duke përfshirë ndalimin e naftës ruse. Propozime të tjera përfshijnë heqja e bankës më të madhe ruse Sberbank dhe dy kompanive të tjera nga  sistemi SWIFT, ndalimin e tre transmetuesve shtetërorë rusë nga valët evropiane etj.

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, njoftoi të mërkurën sanksione të mëtejshme kundër 63 qytetarëve dhe subjekteve ruse, duke përfshirë edhe kompanitë e mediave ruse pas fushatës së egër të dezinformimit të Putinit.

Pas