Bota

Biden bën një hap përpara, fiton në Uiskonsin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:34 - 04/11/20 |
Al Do

Kandidati Demokrat Joe Biden ka bërë një hap të rëndësishëm drejt fitores zgjedhore në Shtetet e Bashkuara.

Sipas projeksioneve të Associated Press dhe CNN, pasi janë numëruar pothuajse të gjitha votat (99.9%), Biden ka fituar shtetin e Uiskonsin, një nga ‘fushë-betejat’ më të rëndësishme në luftën për Shtëpinë e Bardhë.

Rezultati ka qenë i ngushtë, pasi Biden ka fituar 49.4% të votave, kundrejt 48.8% të fituara nga Trump.

Konkretisht diferenca mes tyre ishte rreth 20 mijë vota.

Në nisje të numërimit, Trump ishte përpara në Uiskonsin por ishin votat me postë ato që i dhanë fitoren demokratit Biden si dhe një mundësi të artë për t’ u shpallur president.

Uiskonsin, Miçigan dhe Pensilvania janë tre nga shtetet kyçe që përcaktojë zakonisht fituesin e zgjedhjeve. Aktualisht Biden kryeson edhe në Miçigan ndësa Trump është përpara në Pensilvani.

Fitorja në Uiskonsin i jep Bidenit 10 anëtarë në kolegjin elektoral duke e çuar totalin në 248, vetëm 22 larg nga ‘numri magjik’, 270 që duhet për të fituar.

Megjithatë, kampi i fushatës së Trump ka paralajmëruar se do të kërkojë rinumërim të votave në Uiskonsin duke qenë se diferenca është shumë e ngushtë. /Opinion.al

Pas