Aktualitet

Besimtarët e krishterë kremtojnë KrishtlindjenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:38 - 25/12/22 |
Opi Nion

Sot data shënon 25 dhjetor, një nga ditët më të rëndësishme në besimin e krishterë, dita e lindjes së Jezu Krishtit.

Për besimtarët katolikë, festimet dhe mesha nisin mbrëmjen e 24 Dhjetorit, ndërsa mesha dhe festimet për besimtarët ortodoksë po kremtohet paraditen e sotme.

Në Tiranë mesha e krishtilindjes për besimtarët katolikë nisi rreth orës 23:00 në Katedralen e Shën Palit dhe vazhdoi deri pas mesnate. Mesha drejtohej nga kreu i kryedioqezës Mitropolitane Tiranë-Durrës, Arjan Dodaj.

Ndërkohë që mesha e besimtarëve ortodoksë po mbahet mëngjesin e sotëm në Katedralen “Ngjallja e Krishtit”.

Një numër besimtarësh janë mbledhur dhe po ndjekin meshën brenda ambienteve të katedrales.

Festa e Krishtlindjes simbolizon unitetin dhe ngrohtësinë e të qenit të gjithë pranë familjes.

Pas