Kryesore

Berisha: Kim më dërgoi një person në zyrë, garantoi largimin e Bashës nëse unë…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:43 - 05/04/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se ambasadorja e SHBA në vendin tonë Yuri Kim i ka dërguar një person në zyrë, ku i propozonte që të hiqte dorë nga gara për kryetarin e PD-së, ndërsa i kishte garantuar edhe largimin e Lulzim Bashës nga drejtimi i PD .

Berisha thotë në “A2” se e ka refuzuar këtë propozim dhe ka kërkuar që ambasadorja të mos ndërhyjë në problemet e brendshme të PD.

“Shkelje e parimeve themelore mbi të cilat bazohet demokracia, e statusit të saj por ishte dhe përpjekje e dështuar e radhës e zonjës për të përcaktuar kreun e PD-së. Unë dua t’i njoh qytetarët shqiptarë dhe demokratët në veçanti se pas zgjedhjeve të 6 marsit guvernatorja Kim dërgoi në zyrën time një person me propozimet e saj. Propozime që konsistonin që unë të hiqja dorë provizorisht nga gara për kryetar të PD-së, të caktoja  cilindo që doja unë dhe atë provizorisht dhe më pas mund të kandidoja vetë për kryetar, duke paraqitur garanci të plotë se Basha do të largohej dhe do të pranonte vendimet. Përgjigjja ime ishte një refuzoj në mënyrë kategorike çdo ndërhyrje tuaj zonjë në problemet e brendshme të PD, refuzoj dhe kërkoj në mënyrë të prerë që të mos ndërhyni në zgjedhjen e forumeve dhe kryetarit të PD-së sikundër jashtë çdo dyshimi që unë mund të pranoj ndërhyrje të tilla. I përcolla mesazhin se për mua mjafton kjo që i lejoni vetes të ndërhyni se kush dhe jo duhet të zgjidhet kryetar i PD që unë edhe të mos kisha ndërmend të garoja të rikthehem dhe të garoj me të gjitha mundësitë e mia. Nuk prita kundërpërgjigje nga Kim se gjeja në qëndrimet  e Bashës. E konsideroj të papranueshme ndërhyrjet e saj në punët e brendshme të PD dhe besoj që asnjë shqiptar pavarësisht nga bindjet e tij nuk pranon një gjë të tillë për asnjë parti politike, por kam një thirrje për shqiptarët e demokratët. Këto qëndrime dëmtojnë imazhin e vendit të lirisë para shqiptarëve ndaj është u bëj thirrje shqiptarëve të mos kenë ndikim në mendimin e tyre për partnerin tonë strategjik SHBA. Nga ana tjetër ky është thjesht dështim i radhës, por dëshmi e një presioni të paskrupullt mbi sistemin e drejtësisë, që unë e kam denoncuar edhe më parë të ndërhyrjes së guvernatores me kolegjin e vetingut për persona të caktuar”,-tha Berisha./Opinion.al

Pas