Aktualitet

Bashkia e parë në Shqipëri që bën të detyrueshëm vaksinimin ose tamponin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:43 - 13/09/21 |
Opi Nion

Bashkia e Pukës është bërë bashkia e parë në Shqipëri që ka bërë të detyrushëm vaksinimin kundër Covid-19 ose tamponin kundër Covid-19. Lajmin e ka dhënë Kryebashkiaku Gjon Gjonaj përmes një videoje të publikuar në rrjetet sociale.

Gjonaj kërkon që punonjësit e administratës të sjellin certifikatën e vaksinimit kundër COVID-19, ose në të kundër duhet të paraqesë rezultatet e tamponit çdo javë.

“E gjithë administrata duhet të vaksinohet dhe e dyta pa pasur parasysh dëshirën apo jo dëshirën, kemi vendosur se ato që nuk vaksinohen e kanë për detyrë që të vijnë me një fletë që të vërtetojnë se kanë bërë tampon. . Tamponi është më i kushtueshëm që gjë është e kushtueshme dhe e bezdisshme. Apeli im për qytetarët është që të mendojmë më thellë për qëndrimin tonë ndaj vetes, ndaj shoqërisë, nuk duhet të veprojmë në kundërshtim me këto norma, ne duhet të nxjerrim mësime se patëm kohë për të mësuar që luftohet jo e fushata, por me masa konkrete. E rëndësishme që të mos na mungojë vaksinat, gjë që qeveria ka marrë masat. Të jemi në krye të kësaj detyrë, mundësitë vaksinuese janë për të gjithë”, tha për mediat kryetari i Bashkisë së Pukës, Gjon Gjonaj./Opinion.al

 

Pas