Aktualitet

Balla:Turp që një non grata dhe një bashkëpunëtor i sigurimit të pengojnë punën në KuvendBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:56 - 17/11/22 |
Opi Nion

Kreu i grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla akuzoi kreun e PD, Sali Berisha, se po punon, bashkë me kreun e Partisë së Lirisë, Ilir Meta, për të penguar punën e Kuvendit.

Në fjalën e tij nga foltorja e Kuvendit, Balla komentoi edhe situatën e sotme në Parlament, ku kryedemokrati Berisha bllokoi foltoren dhe tha se rregullorja është e qartë për këdo që kërkon të marrë me dhunë foltoren e Kuvendit.

Më tej ai akuzoi Berishën se po pengon integrimin e Shqipërisë.

“Është në turpin e Kuvendit që një “non grata”, së fundmi me një bashkëpunëtor të Sigurimit të Shtetit, të pengojë punën e Kuvendit. Prandaj çdo shtet e mbajnë rregullat dhe ligjet. Rregullorja e Kuvendit është e qartë për këdo që kërkon të marrë me dhunë foltoren. Dështimi i mitingut, planifikimi i mitingut të radhës në ditën e samitit të BE-Ballkani Perëndimor, janë ato që shkaktojnë dhimbje që kthehen edhe në formë fyese për secilin prej nesh. Sali Berisha nuk e do integriminSjellja e sotme është sjellja për të penguar integrimin. Dhe prandaj pastaj filloi edhe kjo pjesa e këtij konflikti të brendshëm. Natyrshëm që ne s’na takon të hymë”-tha Balla.

Ndër të tjera, Balla theksoi se mazhoranca nuk do të ketë diskutime me grupin në PD që kryesohet nga Berisha.

“Non grat-at nuk ftohen as për konsensus dhe nuk do të kërkojmë kurrë votën as të “non grata”-s dhe as atyre që i shkojnë nga pas”, shtoi Balla.

Pas