Aktualitet

Balla:Hetoni “21 janarin”, Berishën. Tabaku: Kërkoje edhe për të shpallurit në PS


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:00 - 18/05/22 |
Opi Nion

Është shoqëruar me replika mbledhja e sotme Këshillit Kombëtar për Integrimin Europian me fokus luftën kundër korrupsionit.

Gjatë fjalës së tij kreu i grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, ngriti pyetje përse SPAK nuk heton 21 janarin, Gërdecin dhe Sali Berishën të shpallur “non grata” nga SHBA.

Pas kësaj deklarate ka ndërhyrë deputetja e PD, Jorida Tabaku, e cila kërkoi që të fliste për integrimin. Më tej, Tabaku tha se duhet të ketë të njëjtat mendime për ish-deputetët e PS që janë shpallur “non grata”.

Pjesë nga debati

Balla: Pse SPAK nuk heton 21 janarin, pse nuk heton korrupsionin në Gërdec? E treta që për mua është e rëndësishme, cfarë opinioni ka prokuroria shqiptare për ‘non gratën’. SHBA kanë përcaktuar Sali Berishën “non grata”.

Tabaku: Të fokusohemi tek integrimi. Pastaj kaloj dhe unë tek non gratat e tjerë.

Balla: Ruani qetësinë. Shqipëria si një vend që ka SHBA partner strategjik duhet të marrë seriozisht dokumentet e tjera. Berisha ka kryer shpërdorim detyre. Prokuroria shqiptare ka regjistruar ndonjë procedim penal? I ka cuar ndonjë letër-porosi keni dokumentacion? Kredibiliteti ynë dhe këtu po e mbyll zonja kryetare, të kuptoj, vura këtë sepse një non gratë tjetër është hetuar nga prokuroria dhe jemi për ti thënë bravo kur bën punën. Kemi rastin e ish prokurorit të përgjithshëm. Në këtë këndvështrim, mendoj që ky raportim duhet të jetë konkret, jo me diskutimet që jemi të gjithë dakord. Do i kërkoja të gjithë komisioneve që edhe rezolutat që miratojnë të mos jenë përshëndetëse, por të bëjmë raportim konkret. Dua të shpreh mbështetjen e Kuvendit në luftën kundër korrupsionit, të shumicës parlamentare që të bëjnë detyrën dhe të kërkosh të zbatohet ligji nuk është sulm.

Tabaku: Unë shpresoja që të njëjtat mendime t’i ndanit edhe për  ish-deputetët e Partisë Socialiste që janë shpallur ‘non grata’. Dhe bëhet fjalë për krime zgjedhore. Ndaj ju ftoj që thirrjen  SPAK t’ia bëni edhe për ato.

Pas