Bota

“Avulloi të gjithë liqenin”, çfarë krijoi vullkani Kilauea në Hawaii


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:43 - 03/10/21 |
Opi Nion

Është rizgjuar vullkani që avulloi të gjithë liqenin e Kilauea në Havai.

Kilauea është një nga vullkanet më aktivë në botë, me shpërthime të rregullta që nga viti 1983. Ishte “qetësuar” vitin e fundit, por të mërkurën e kaluar makthi u kthye me një shpërthim të ri.

Krateri u mbush me lavë të kuqe të nxehtë dhe qielli humbi në një smog vullkanik, sipas Shërbimit Gjeologjik Amerikan.

Llava nuk është një kërcënim i menjëhershëm për zonat e banuara, por banorët që jetojnë aty pranë janë paralajmëruar nga autoritetet për ekspozimin e mundshëm ndaj dioksidit të squfurit dhe gazrave të tjerë vullkanikë.

Pas