Bota

Australia në flakë, autoritetet japin alarmin: Tepër vonë për t’u larguar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:34 - 08/11/19 |
el ida

Më shumë se 90 vatra zjarri janë shënuar në të gjithë Australinë.

Zjarret, shumë prej të cilave në zonat e prekura nga thatësira po përkeqësohen nga erërat dhe nxehtësia deri në 35 gradë Celsius.

Në disa vende raportohet për njerëz të bllokuar në shtëpitë e tyre, ndërsa ekuipazhet e shpëtimit e kanë të pamundur ndërhyrjen për shkak të fuqisë së zjarreve.

“Ne nuk kemi parë kurrë kaq shumë zjarre”, deklaroi Shane Fitzsimmons, komisioner i Shërbimeve kundër zjarrit.

Autoritetet paralajmëruan banorët e Uellsit të Ri Jugor. që të kërkonin strehim nga zjarret, në vend që të tentonin të largoheshin pasi tani ishte “tepër vonë”./Opinion.al

Pas