Kronikë

Atentati në Nikël/I riu sapo ishte kthyer nga jashtë.Dëshmia:Më qëlluan nga një..Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:03 - 10/06/22 |
Opi Nion

Të tjera detaje janë bërë të ditura rreth atentatit të ndodhur dy ditë më paprë në Nikël, ku u qëllua me breshëri Marklen Haka. Ngjarja ndodhi në fshatin Tapizë në Fushë-Krujë.

Gazetarja Klodiana Lala raporton Marklen Haka kishte vetëm një ditë që ishte kthyer nga jashtë kur ra pre e atentatit. Ditën e ngjarjes, sipas deklarimit të tij në polici, i riu tha se ishte në Tapizë dhe se atentati i ishte bërë nga një mjet tip “Audi”.

“Kur po kthehesha pashë një Audi me xhama të zinj në anë të rrugës. Vazhdova normalisht udhëtimin. Makina më ndoqi nga pas. Kur ktheva rrugën për në Nikel, djali i xhaxhait tim më bëri shenje të ndaloja që ta merrja në makinë. Ai ndodhej rastësisht në rrugë. Në atë moment “Audi” doli ne krah të makinës time dhe filluan të më qëllonin. Manovrova me aq sa munda. Një plumb më kapi në nofull. Kushëriri me dërgoi për në spital”,-mësohet se ka thënë Haka.

Ai ka deklaruar se nuk ka konflikt me askënd dhe se për këtë arsye u kthye nga jashtë. Mësohet se Haka jeton vetëm me babain e moshuar. Hetuesit i kanë ofruar edhe mundësinë e mbrojtjes që ai të flasë, por ka refuzuar.

Siç u raportua edhe dje, në vendin e ngjarjes u gjetën 17 gëzhoja arme, ndërsa momenti i sulmit nuk është filmuar nga kamerat e sigurisë.

Pas