Bota

Atentat me bombë zv/presidentit të Afganistanit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:10 - 09/09/20 |
Opi Nion

10 persona mbetët të vdekur dhe shumë të tjerë u plagosën në një sulm me bombë në kryeqytetin e Afganistanit që kishte si objektiv zv/presidentin e vendit Amrullah Saleh.

Ish kreu i shërbimit të Inteligjencës, Saleh ai doli të dalë vetëm me plagë të lehta nga ky atentat, ndërkohë që viktima ishin kryesisht kalimtarë të rastit.

Shpërthimi ndodhi në një kohë kur qeveria e Afganistanit dhe talebanët po përgatiten për të nisur negociatat e tyre formale për paqen.

Kjo nuk është hera e parë që Amrullah Sale i bëhet atentat, pasi si ish drejtues i shërbimeve sekrete ai njihej dhe si kundërshtar i ashpër i talebanëve.

Talebanët mohuan menjëherë të kenë lidhje me këtë ngjarje përmes zëdhënësit të tyre, Zabihullah Mujahid.

Pas