Bota

Atentat me bombë në takimin e Erdogan, ku ishte vendosur lënda shpërthyese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:52 - 04/12/21 |
Opi Nion

Autoritetet turke kanë arritur të shmangin një atentat ndaj Presidentit turk, Recep Tayyip Erdoğan.

Në takimin e sotëm të presidentit Erdoğan në Siirt është vënë re në momentin e fundit një mekanizëm shpërthyes i vendosur nën makinën e nje polici.

Makina ndodhej në miting në Siirt ku Erdoğan do të merrte pjesë. Përveç policëve që kishin lënë automjetin e tyre pranë zonës së tubimit ose në një parking të caktuar nga policia, në vendin ku ndodhej mjeti që i ishte vendosur lënda shpërthyese kishte edhe punonjës të tjerë policie.

Megjithatë, dy oficerë policie kanë vërejtur herët eksplozivin poshtë automjetit. Mjeti shpërthyes u asgjësua nga shefi i byrosë së TEM dhe ekipet e ekspertëve të bombave, të cilët dolën në vendngjarje pas njoftimit. Ekipet e hetimit të vendit të ngjarjes kanë skanuar gjurmët e gishtave të të dyshuarve në aparat dhe automjet.

Thuhet se dy policët fillimisht panë një objekt poshtë automjetit dhe nga hetimet u zbulua se poshtë automjetit kishte një montim bombë.

Mediat turke raportojnë se policia ka nisur punën për kapjen e të dyshuarve.

Nga ana tjetër, për këtë çështje është bërë një deklaratë nga Guvernatoria e Mardinit. Në deklaratë thuhej se objekti ishte përcaktuar të ishte një montim bombë magnetike nën automjet.

Pas