Aktualitet

“As i LSI dhe as i opozitës”, Meta me gjuhë të ashpër ndaj mazhorancës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:49 - 18/09/20 |
Al Do

Presidenti Meta ka folur me tone të ashpra ndaj mazhorancës sot gjatë konferencës për media.

Teksa komentoi lëvizjet e mazhorancës në Kuvend e cila ka paralajmëruar një projektligj për kufizimin e kompetencave të presidentit, Meta tha se ai do të respektojë Kushtetutën dhe se askush nuk mund ta ndaloj për këtë gjë.

Ndër të tjera Presidenti Meta tha se nuk intimidohet nga mazhoraca pasi siç tha ai mbështetet nga populli i 2 marsit i cili sipas tij është shtuar dhe kërkon shpërndarjen e parlamentit para 25 prillit.

“Se çfarë bën maxhoranca kjo është një zgjedhje e saj, presidenti di vetëm të respektojë kushtetutën dhe i përshtatet dhe do ti përshtatet çdo situatë në mbrojtje të saj. Thelbi dhe themeli i  kushtetutës është pluralizmi politik dhe zgjedhjet e lira dhe të ndershme, asnjë i sëmurë mendor apo i marrosur pas pushtetit të pamerituar dhe të vjedhur nuk duhet ti shkojë mendja se presidenti i këtij vendi mund të frikësohet, intimidohet të përmbushë misionin e tij historik që të jetë presidenti i 25 prillit, nëse kuvendit nuk i mjaftojnë rekordet negative që ka në këto 30 vjet si parlamenti më me probleme padyshim do të ngelet si parlamenti i 1 prillit nëse nuk reflekton në ditët që vijnë, dhe ai është respektimi pikë për pikë i paktit të 5 qershorit, nga e cila e mbështes opozitën që ka mbështetur hapjen 100% të listave. Të jeni të sigurt që edhe sikur të mos e kishit presidentin, të kishin mbaruar gjithë burrat në vend, meqë jeni shumica zonja, jam i sigurt që gratë do ua kalonin grave të Bjellorusisë, se kur ngrihen edhe ato që se kanë provuar kurrë demokracinë, gratë e shqipërisë do tu bëjnë atë që tu duket shumë madhe edhe vrima e vrimës së miut, mos u shqetësoni presidenti është këtu, në krye të detyrës, nuk fle gjumë.

“Nuk ka ligj anti kushtetues nga një parlament si ky që e pengon presidenti që të përmbush misionin e tij. Mazhoranca e ka provuar me Presidentin. 3 me 0. Pavarësisht nga miliardat e shpenzuar. Ky është presidenti i popullit të 2 marsit as i LSI dhe as i opozitës. Populli i 2 marsit është ende aty, madje është shtuar dhe akoma kërkon shpërndarje por unë them që më mirë t’ja lëmë 25 prillit. Kush do e shkarkojë presidentin? Të shohim kush e shkarkon më përpara njëri-tjetrin.”, tha Meta. /Opinion.al

Pas