Rajoni

Arrestohet edhe nënkryetari i OVL të UÇK-së, Nasim Haradinaj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:39 - 25/09/20 |
Al Do

Zyrtarët e Zyrës së Prokurorisë së Specializuar bashkë me Policinë e Kosovës në orët e pasdites kanë shoqëruar edhe Nasim Haradinajn, nënkryetar i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ai u shoqërua pas ndalimit të kreut të OVL së UÇK-së Hysni Gucati.

Më herët, Haradinaj, në një prononcim për media para zyrave të OVL-së, deklaroi se nuk e dinë se për çfarë është arrestuar kryetari Gucati.

Ai i kundërshtoi bastisjet e EULEX-it që janë bërë në zyrat e OVL të UÇK-së.

“Nuk e njohim këtë gjykatë (Gjykatën Speciale). Kjo është një ditë që troket në të gjitha dyert e qytetarëve të Kosovës. Tani, çka na bën të mendojmë? Na bën të mendojmë a kemi shtet, a kemi organe shtetërore, a kemi parlament, a kemi Kushtetutë”, tha ai.

Ende nuk dihen arsyet e shoqërimit të Haradinajt, e as të arrestimit të Gucatit. Pas arrestimit të Gucatit.

Arrestimi i Gucatit pason arrestimin një ditë më parë nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë të Salih Mustafës, njërit prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në zonën e Llapit, pas konfirmimit të një aktakuze kundër tij.

EULEX-i i ka dhënë përkrahje operacionale dhe logjistike Zyrës së prokurorit të Specializuar edhe në këtë arrestim.

Shoqata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, tri herë në javët e fundit, ka njoftuar se një person anonim ka dorëzuar tek ajo “mijëra dosje që përmbajnë emrat dhe adresat e dëshmitarëve”. Këto dokumente, sipas saj, janë nga Haga. Pas çdo dorëzimi, udhëheqësit e Shoqatës kanë mbajtur konferencë për media, ku gazetarëve u është lejuar t’i marrin ato dokumente. Pas çdo konference, dokumentet janë konfiskuar nga hetuesit në Hagë.

Përmbajtja e tyre është e panjohur dhe ende nuk është konfirmuar nëse ato janë autentike./ Opinion.al

Pas