Aktualitet

Arrestohen dy shqiptarë në Itali, akuzohen për trafik droge, armësh dhe prostitucion


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:41 - 08/09/18 |
b.f

Policia italiane në Cremona ka arritur të ndërpresë aktivitetin kriminal të dy shqiptarëve të cilët akuzohen tashmë për trafik armsh, droge dhe prostitucioni. Mediat iatlaine që kanë publikuar edhe videon e operacionit, bëjën me dije se bëhet fjalë për dy shqiparë njëri me iniciale S.A., 34 vjeç dhe T.E., 33 vjeç.

Pas një kontrolli nga ana e policisë në apartamentet ku ata banonin, janë zbuluar jo vetëm një sasi hashashi por dhe kokainë si dhe  dy armë pistoletë. Respketivisht policia i gjeti shtetasit S.A., një pistoletë të tipit “Browing” kalibër 7.65 me numrin e serisë të fshirë, si dhe një karikator të mbushur me 5 fishekë. Arma u gjet në tubat e ajrosjes në banjë e fshehur pas lavatriçes, ndër të tjera u gjendën edhe 200 gram marijuanë të paketuara në qese celefoni  termike të fshehura nën çatinë e banesës.

Në shtëpinë e S.A,. u gjetën edhe pajisjet që bënin të mundur rritjen dhe përpunimin e lëndëve narkotike pasië sëhtë zbuluar se e kultivonte në banesë.

Ndërsa gjatë kontrollit të banesës së 33 vjecarit T.E u gjet 1kg e 200 gr mariuanë e futur në disa bidona plastikë poshtë tavolinës së kuzhinës. Lënda anrkotike ishte e përzier me substanca alkoolike që të shtonin cilësinë e lëndës narkotike.

Hetimet në ngarkim të dy shqiptarëve kishin filluar kohë më parë, nsiur edhe nga precedentët e mëparshëm që ata kishin si dhe lëvizjet e shumta rreth banesave të tyre. Dy shqiptarët janë dërguar në burgun e Cremonas  nën akuzën e trafikut dhe ‘shpërndarjes së drogës’ dhe ‘posedimin e armëve’/oranews/

Pas