Aktualitet

Arrestohen 11 shoferë, gjobiten 1911 të tjerë për shkelje të Kodit Rrugor


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:21 - 16/07/21 |
Opi Nion

Vijojnë kontrollet në rrugët e vendi, për të ndëshkuar shkelësit e Kodit Rrugor, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore dhe rritjen e parametrave të sigurisë së jetës në rrugë.

Autoritetet bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë goditur dy raste të mitëdhënies, nga Policia Rrugore e Tiranës.

Gjatë kontrolleve parandaluese, në rrugën “Kastriotët”, u konstatua shtetasi B. Sh. duke kryer manovra të rrezikshme në rrugë ndërkohë që drejtonte mjetin nën efektin e alkoolit, ndërsa në rrugën “Teodor Keko”, u konstatua shtetasi E. G., që po përdorte aparatin celular gjatë drejtimit të mjetit. Të dy këta drejtues mjetesh janë arrestuar në flagrancë për veprën penale “Korrupsioni aktiv ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, pasi iu kanë ofruar para punonjësve të Policisë, për të shmangur masën administrative.

Në të gjithë vendin, si rezultat i kontrolleve intensive duke përdorur dronë, radarë, kamera, aparate fotografike dhe makina të paloguara, janë konstatuar dhe vënë në pranga 11 drejtues mjetesh, nga këta 6 për drejtim mjetin në gjendje të dehur dhe 5 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

Ndërkohë janë pezulluar 43 leje drejtimi, nga këto 32 për shpejtësi tej normave të lejuara dhe 11 për drejtim mjeti në gjendje të dehur. Sakaq, janë vendosur 1911 gjoba për shkelje të Kodit Rrugor, që janë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore.

Pas