Bota

Armë kimike në Ukrainë? Britania: Nëse konfirmohen, të gjitha opsionet në tryezë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:47 - 12/04/22 |
Opi Nion

Ministri i Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar thotë se Londra po punon për të konfirmuar nëse forcat ruse kanë përdorur armë kimike në Ukrainë.

James Heappey i tha BBC se raportet se municione të tilla janë përdorur kundër qytetit jugor të rrethuar të Mariupolit kanë qarkulluar në mediat sociale të Ukrainës, por as inteligjenca britanike e mbrojtjes dhe as homologët e tyre në Kiev nuk kanë qenë në gjendje t’i verifikojnë këto pretendime.

Heappey shton se Mbretëria e Bashkuar po “punon me urgjencës” për të zbuluar nëse janë përdorur armë kimike. Ai përsërit komentet e sekretarit të jashtëm të Mbretërisë së Bashkuar të hënën mbrëma se Rusia do të “mbahet përgjegjëse” dhe se çdo përdorim i armëve kimike është “i neveritshëm” dhe “kalon kufijtë”.

Nëse ka prova që armë të tilla janë përdorur, atëherë “të gjitha opsionet janë në tryezë” për sa i përket përgjigjes ndërkombëtare, thotë Heappey.

“Verifikimi është padyshim shumë i rëndësishëm,” shton Heappey. “Nëse do të përdoreshin armë kimike, ky do të jetë një moment shumë i rëndësishëm për kryeministrin tonë Boris Johnson dhe krerët e tjerë të qeverive në mbarë botën.

“Presidenti Putin duhet të jetë i vetëdijshëm se përdorimi i armëve kimike është i papranueshëm,”  tha ai./Opinion.al

 

Pas