Aktualitet

Ambasadorja Kim falenderon Metën dhe Ruçin: Kushtetueseja gati para 2021


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:46 - 18/09/20 |
Al Do

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara, Yuri Kim i është drejtuar sot me një mesazh falënderimi presidentit Ilir Meta dhe kryeparlamentarit Gramoz Ruçi.

Me anë të një postimi në Twitter, Kim shpreh falënderimet e saj për thirrjet që Meta dhe Ruçi kanë bërë për ngritjen sa më shpejtë të Gjykatës Kushtetuese.

Ajo ka inkurajuar ata që të punojnë ngushtë që Gjykata Kushtetuese të jetë funksionale para mbarimit të vitit 2020.

“Faleminderit presidenti Ilir Meta dhe kryeparlamentari Ruçi që e bëtë të qartë se Shqipëria duhet të ketë një Gjykatë Kushtetuese funskionale TANI. Ne jemi dakord. Duke konsideruar opinionin e Komisionit të Venecias, këta dy liderë duhet të punojnë me organet përkatëse urgjentisht që ta bëjnë të mundur këtë para fundit të 2020”, shkruan ambasadorja Yuri Kim. /Opinion.al

Pas