Aktualitet

Ambasadorja e SHBA në depot e municionit në Batalionin Xhenios


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:44 - 15/09/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme ambasadorja e SHBA Yuri Kim e shoqëruar nga ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ka inspektuar punimet për forcimin e kapaciteteve dhe rritjen e masave të sigurisë, për depot e municionit në Batalionin Xhenio, në bashkëpunim me Departamentin Amerikan të Mbrojtjes.

Lajmi është bërë i ditur nga ministrja Xhaçka përmes një postimi në faqen e saj zyrtare në “Facebook”.

“Krah për krah me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për rritjen e sigurisë në fushën e mbrojtjes. Me ambasadoren Yuri Kim sot inspektuam punimet për forcimin e kapaciteteve dhe rritjen e masave të sigurisë, për depot e municionit në Batalionin Xhenio, në bashkëpunim me Departamentin Amerikan të Mbrojtjes. Ky projekt, synon rritjen e kapacitetit të Forcave tona të Armatosura për të kufizuar rrezikun e ngjarjeve shpërthyese dhe të devijimit të paligjshëm, të municioneve dhe materialeve shpërthyese. Mbështetja e aleatëve për FA është pasqyra më e mirë e vlerësimit për Shqipërinë, si aleat i denjë dhe vend i sigurt”, -shprehet Xhaçka./ Opinion.al

 

Pas