-U tha në Opinion

Alfred Peza: Në 2 mars Ilir Meta do bëjë një provë force kundër Bashës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:04 - 20/02/20 |
Geljano Fataj

Presidenti i Republikës ka publikuar pasditen e të enjtes dokumente, të cilat sipas tij, provojnë shkeljet e rënda ligjore përmes dhe falsifikimeve që Ministria e Drejtësisë dhe Kuvendi kanë bërë për të shpallur në Fletore Zyrtare si anëtare të Gjykatës Kushtetuese, Arta Vorpsin.

Për presidentin ky është një akt mafioz i Rilindjes, që sipas tij, ka kapur çdo pushtet dhe tani do të kapë dhe institucionin e Presidencës, por do ta kenë të pamundur, sepse në 2 Mars kur ka lajmëruar miting në bulevard, popullit do t’i kthehen të gjitha institucionet.

Për gazetarin Alfred Peza, paralajmërimi i Metës është një provë force ndaj Lulzim bashës.

“Është një protestë kundër Lulzim Bashës, në përpjekje për lidershpinin e opozitës, ka një konflikt të brendshëm në lidhje me mënyrën se si ata po e bëjnë opozitën. Vitin e kaluar e nisën me revolucion dhe dihet si përfundoi. Ka disa javë që Lulzim Basha po krijon profilin e një lideri të ri që po dëgjon qytetarët, ajo është një provë force për të treguar që udhëheqja e opozitës duhet bërë në mënyrë revolucionare. Kjo është një problem i faktorit opozitar. Në 2 mars, presidenti nuk do shkeli kushtetutën sepse të mbrosh kushtetutën me shkelje nuk ka vlerë. Nëse ka një miting, kjo do të thotë se presidenti nuk është mbi palët”, tha Peza në emisionin Opinion. / Opinion.al

Pas