Kronikë

Akuzohet se përdhunoi një 34-vjeçare në Greqi, arrestohet 45-vjeçari shqiptarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:49 - 01/11/22 |
Opi Nion

Një 45-vjeçar shqiptar që kishte përdhunuar një 34-vjeçare në Paleo Faliro në Greqi dhe që kishte tentuar të përdhunonte një tjetër 24-vjeçare në të njëjtën zonë, ka rënë prangat e policisë.

Lajmi u bë i ditur nga ministri grek i Mbrojtjes së Qytetarit, Takis Theodorikakos.

“Muaji i mbarë. Pas një hetimi metodik dhe identifikimit të autorit dhe me bashkëpunim të shkëlqyer me organet e sigurisë shqiptare, autori i dyshuar i përdhunimit të gruas në Paleo Faliro tashmë është në prangat e policisë greke”, shkruan Takis Theodorikakos. postim në Twitter.

Sipas informacioneve të medias greke Protothema.gr ministri grek ka biseduar tre herë me homologun e tij shqiptar të hënën duke kërkuar që të intensifikohen procedurat për gjetjen dhe dorëzimin e 45-vjeçarit tek autoritetet greke.

Sipas të njëjtave informacione, autoritetet shqiptare e kanë identifikuar 45-vjeçarin Spartak Dyrmishi nga shenjat e gishtit dhe pasi e kanë arrestuar, në orën 2 të mëngjesit të sotëm ia kanë dorëzuar efektivëve të policisë greke.

45-vjeçari me tatuazh i akuzuar për përdhunim ishte arratisur në Shqipëri për të shmangur arrestimin në Greqi kur kuptoi se policia greke kishte nisur kërkimet për arrestimin e tij.

Oficerët e policisë së Drejtorisë së Sigurimit të Athinës kishin profilin e Dyrmishit si nga dëshmitë e vajzës së abuzuar ashtu edhe nga kamerat e sigurisë të zonës ku ai operonte natën në fjalë.

Pas