Aktualitet

AKU për suplementin ushqimor: Është konstatuar pluhur qelqi, kthejeni menjëherëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:37 - 28/12/22 |
Opi Nion

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka njoftuar se një sumplement ushqimor me Numër Loti 2K1MC është konstatuar prani e pluhurit të qelqit.

Sipas AKU, njoftimit ka ardhur nga Sistemi i Alertimit të Shpejtë për Ushqimin pas analizave laboratorike të kryera nga Gjermania.

AKU thotë se po ndërmerr të gjitha masat e nevojshme për bllokimin dhe tërheqjen e produktit, ndërsa i bën thirrje konsumatorëve që e kanë blerë këtë produkt të mos e konsumojnë por ta kthejnë pranë subjektit ku e kanë blerë.

Njoftim për Konsumatorin

Referuar njoftimit të ardhur nga sistemi RASSF (Sistemi i Alertimit të Shpejtë për Ushqimin dhe Ushqimin për Kafshë), pas analizave laboratorike të kryera nga Gjermania është konstatuar prani e trupave të huaj, pluhur qelqi, në produktin DU ANACAPS EXPERT 30 CAPS, suplemente ushqimore me Nr.Loti 2K1MC.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit po ndërmerr të gjitha masat e nevojshme nëpërmjet kontrolleve zyrtare në operatorët e biznesit që tregtojnë këto suplemente ushqimore, për identifikimin, blllokimin dhe tërheqjen e produktit. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit i bën thirrje konsumatorëve që e kanë blerë këtë produkt të mos e konsumaojnë por ta kthejnë pranë subjektit ku e kanë blerë.

Pas