Bota

A mund ta ndalojnë Putinin vetëm sanksionet?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:26 - 28/02/22 |
Opi Nion

“Pse SHBA dhe BE besojnë se vetëm sanksionet mund ta pengojnë Putinin?” BBC këtë të hënë ka publikuar një analizë në lidhje me këtë çështje, e cila po diskutohet në mbarë botën.

“Kërcënimet kundër Ukrainës dhe tani lufta kundër Ukrainës i kanë tronditur të gjithë. Ne kemi parë ditët e fundit një ashpërsim të ngadaltë, por të sigurt të sanksioneve, kufizimeve, plus veprime nga vende dhe organizatat në mbarë botën që janë të pashembullta”, shkruan BBC.

Teksa Rusia pushtoi Ukrainën, një pjesë e parë e sanksioneve hyri në fuqi. Sanksionet u mirëpritën nga ukrainasit, por u konsideruar gjithashtu si thjesht të pamjaftueshëm. Dhe në të vërtetë, sanksionet e marra nuk e ndryshuan mendjen e Vladimir Putinit, -vijon artikullin BBC.

Më tej thuhet, Perëndimi tani po zgjohet nga vendosmëria e Rusisë për të pushtuar Ukrainën. Disa sanksione do të duhen javë, madje edhe muaj për të dhënë efektet e tyre, por disa tani po godasin monedhën ruse, aksionet, pasurinë e oligarkëve të pasur dhe fatkeqësisht jetën e më të varfërve.

Pas