-Jetë dhe Stil

+5 kilogramë vetëm nga darkat dhe drekat e festave, dietologët: Konsumoni ujë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:18 - 25/12/21 |
Opi Nion

Me drekat dhe darkat e festave, në vetëm dy javë  peshorja, për disa njerëz, mund të shënojë deri në +5 kg.

Është kjo përllogaritja që bën shumica e nutricionistëve dhe dietologëve të intervistuar me një studim nga In a Bottle, i kryer me monitorim në internet në rrjetet kryesore sociale, blogje, forume dhe faqe akademike dhe i kryer në një grup prej rreth 30 ekspertësh, duke përfshirë dietolog dhe nutricionistë.

Ekspertët theksojnë se gjatë festave njerëzit priren të shtojnë peshë mesatarisht nga 2 kg në 3-4 kg Sipas dietologëve dhe ekspertëve të ushqyerjes, tendenca për të fituar peshë është kryesisht për shkak të disa arsyeve, duke përfshirë atë të konsumimit të më shumë kalorive se pjesa tjetër e vitit, të ushtruarit më pak dhe konsumi më shumë i pijeve alkoolike. Këshilla e ekspertëve, për të kompensuar tepricat tipike të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, është të pini ujë në mënyrë korrekte si para ashtu edhe gjatë vakteve dhe të qëndroni të lehtë në ditët pas drekës dhe darkave tradicionale duke ngrënë produkte bimore, perime, peshk dhe fruta. Në fakt, hulumtimet kanë treguar se hidratimi i duhur, edhe para fillimit të vakteve, mund të ndihmojë duke parandaluar ngrënien e tepërt.

Sipas pothuajse 7 nga 10 ekspertëve uji i pijshëm është në fakt thelbësor për të reduktuar rrezikun e grumbullimit të shumë kilogramëve të tepërt gjatë festave, të cilat janë të vështira për t’u asgjësuar në fillim të vitit. Konkretisht, rekomandohet të hidratoni siç duhet për të nxitur tretjen, për të parashikuar ndjenjën e ngopjes dhe për të parandaluar problemet që lidhen me fryrjen dhe kapsllëkun . Megjithatë, ekspertët janë të prirur të vënë në dukje se humbja e peshës nuk lidhet rreptësisht me ujin: hidratimi i duhur mund të rrisë vetëm ndjenjën e ngopjes, duke krijuar një rritje të vëllimit në stomak dhe duke çuar kështu në të ngrënit pak më pak./Opinion.al

Pas