Bota

4 ditë luftime, 200 mijë civilë largohen nga Ukraina


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:08 - 27/02/22 |
Opi Nion

Teksa Ukraina ka hyrë në ditën e katërt të pushtimit rus, shumë qytetarë ukrainas janë larguar nga vendi drejt shteteve fqinjë.

Ata që largohen janë kryesisht fëmijë dhe gra dhe sipas një raportimi që bën BBC, numri i tyre arrin në më shumë se 200 mijë.

Autoritetet sllovake thanë se brenda 24 orëve deri në orën 06:00 GMT të shtunën, rreth 10,000 njerëz hynë në vend në tre kalimet e tyre me Ukrainën.

Më shumë se 43,000 ukrainas janë larguar drejt Rumanisë që nga pushtimi i Rusisë, ndërsa më shumë se 150,000 njerëz kanë hyrë në Poloni.

Ukraina është në kufi edhe me 4 shtete të tjera, si Hungaria dhe Moldavia, ku mendohet se mijëra civilë kanë kaluar kufirin, si edhe Bjellorusia dhe Rusia.

Pas