Aktualitet

3 ushtarët e infektuar të KFOR, Ministria e Mbrojtjes jep detaje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:55 - 29/04/20 |
Al Do

Ministria e Shëndetësisë bëri me dije sot se në 16 rastet e regjistruara së fundmi me COVID-19 janë edhe tre pjestarë të Forcave të Armatosura të cilët ishin pjesë e operacionit KFOR në Kosovë.

Ministria e Mbrojtjes bën me dije se, 3 efektivët janë infektuar gjatë kryerjes së detyrës në misionin e KFOR dhe janë pjesë e kontributit prej 29 efektivësh të FA në këtë operacion.

“Sipas udhëzimit të NATO, gjatë operacioneve (misioneve), nëse personeli ushtarak, përfaqësues i një prej vendeve anëtare të Aleancës, del pozitiv me COVID-19 duhet riatdhesohet.

Nisur nga kjo direktivë e NATO, Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura morën masa për kthimin në atdhe dhe trajtimin e 3 efektivë, sipas protokollit të vendosur nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes sociale. Nga kontaktet e deritanishme, 3 efektivët nuk kanë shfaqur shenja problematike për shëndetin e tyre.

Bëjmë me dije se pjesa tjetër e kontingjentit të FA misionin KFOR, deri më tani gëzon shëndet të plotë”, thuhet në sqarimin e Ministrisë së Mbrojtjes. /Opinion.al

Pas