Sociale

2 Prill, Dita Ndërkombëtare e Autizmit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:13 - 02/04/20 |
el ida

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Ndërgjegjësimit mbi Autizmin.

Autizmi njihet si një çregullim neurobiologjik që karakterizohet nga vështirësitë në komunikim, ndërveprim shoqëror, sjellje të përsëritura dhe rreze të kufizuar interesash.

Simptomat e autizmit fillojnë të shfaqen para moshës tre vjeçare dhe shkalla e dëmtimit të këtyre tri fushave dallon nga individi në individ.

Gjatë 20 viteve të fundit, prevalenca e autizmit është rritur me 600%. Në vitin 1975, një person në 1500 kishte autizëm, kurse në vitin 2014, një në 59 është diagnostikuar me çrregullim të spektrit autik./Opinion.al

Pas